State Tournament April 1st
 Problem 1 The Great Parade Division I Quinn Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  GREGORY SCH OF MATH,SCI & TECH #28765 1 I  9:00AM   10:40AM 
 2  CHARLOTTE LATIN SCH TM A #17473 1 I  9:20AM   11:00AM 
 3  PARTNERSHIP ELE SCH #32112 1 I  9:40AM   11:20AM 
 Break 10:00AM   
 4  MORRISVILLE YEAR ROUND SCH B #35789 1 I  10:20AM   12:40PM 
 5  CHARLOTTE LATIN SCH TM B #32735 1 I  10:40AM   1:00PM 
 6  BRUSH CREEK ELE SCH #32315 1 I  11:00AM   1:20PM 
 7  OAK RIDGE ELE SCH TM A #30416 1 I  11:20AM   1:40PM 
 Lunch 11:40AM   
 8  FAIRVIEW ELE SCH #2779 1 I  12:40PM   9:00AM 
 9  SHARON ELE SCH TM A #387 1 I  1:00PM   9:20AM 
 10  NASHVILLE ELE SCH #23531 1 I  1:20PM   9:40AM 
 11  ELKIN ELE SCH TM A #28286 1 I  1:40PM   10:20AM 
 Problem 1 The Great Parade Division II Quinn Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  A C REYNOLDS MID SCH #2789 1 II  8:40AM   10:20AM 
 2  CHOWAN MID SCH #5758 1 II  9:00AM   10:40AM 
 3  SOUTH EDGECOMBE MID SCH #17625 1 II  9:20AM   11:10AM 
 Break 9:40AM   
 4  NORTHWEST GUILFORD MID SCH #25964 1 II  10:00AM   11:30AM 
 5  SUMMIT CHARTER SCH #30351 1 II  10:20AM   12:50PM 
 6  WAKEFIELD MID SCH TM A #32096 1 II  10:40AM   1:10PM 
 7  R D EUZELLE SMITH MID SCH #32289 1 II  11:00AM   1:40PM 
 Lunch 11:20AM   
 8  C C GRIFFIN MID SCH #34296 1 II  12:20PM   2:00PM 
 9  BRAWLEY MID SCH TM A #34876 1 II  12:40PM   2:30PM 
 10  THE ACADEMY AT LINCOLN #35731 1 II  1:00PM   2:50PM 
 Problem 1 The Great Parade Division III Quinn Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  MYERS PARK H S GREEN #381 1 III  1:40PM   8:40AM 
 2  MYERS PARK H S GOLD #35026 1 III  2:00PM   9:00AM 
 3  EAST CHAPEL HILL H S #35550 1 III  2:20PM   9:30AM 
 4  FIRST FLIGHT H S #35621 1 III  2:40PM   9:50AM 
 Problem 2 Tech Transfer Division I Welborn Cafeteria  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  UNIONVILLE ELE SCH #26787 2 I  9:00AM   10:30AM 
 2  OAK RIDGE ELE SCH TM A #30416 2 I  9:20AM   10:50AM 
 3  GARRETT ELE SCH #31297 2 I  9:40AM   12:10PM 
 Break 10:00AM   
 4  CHARLOTTE LATIN SCH TM A #17473 2 I  10:20AM   12:30PM 
 5  DAVIS DRIVE ELE SCH #34123 2 I  10:40AM   12:50PM 
 6  MORRISVILLE YEAR ROUND SCH B #35789 2 I  11:00AM   1:20PM 
 7  SHARON ELE SCH TM A #387 2 I  11:20AM   1:40PM 
 8  FAIRVIEW ELE SCH #2779 2 I  11:40AM   9:00AM 
 Lunch 12:00PM   
 9  KITTY HAWK ELE SCH #2791 2 I  1:00PM   9:20AM 
 10  BRUSH CREEK ELE SCH #32315 2 I  1:20PM   9:40AM 
 11  SOUTH EDGECOMBE MID SCH #17625 2 I  1:40PM   10:10AM 
 Problem 2 Tech Transfer Division II Welborn Cafeteria  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  WAKEFIELD MID SCH TM A #32096 2 II  9:20AM   11:00AM 
 2  QUEST HOMESCHOOLERS #33894 2 II  9:40AM   11:20AM 
 3  BRAWLEY MID SCH TM A #34876 2 II  10:00AM   12:40PM 
 Break 10:20AM   
 4  FIRST FLIGHT MID SCH #10706 2 II  10:40AM   1:00PM 
 5  SOUTH EDGECOMBE MID SCH #17625 2 II  11:00AM   1:30PM 
 6  LAKE NORMAN CHARTER SCH #30853 2 II  11:20AM   1:50PM 
 Problem 2 Tech Transfer Division III Welborn Cafeteria  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  CHAPEL HILL H S #35792 2 III  12:40PM   9:00AM 
 2  MYERS PARK H S GREEN #381 2 III  1:00PM   9:20AM 
 3  ANDREWS H S #10095 2 III  1:20PM   9:40AM 
 4  SOUTH JOHNSTON H S #35753 2 III  1:40PM   10:00AM 
 Problem 3 Ancient Egypt Division I Holmes Convocation Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  ENGLEWOOD ELE SCH #2008 3 I  9:20AM   10:30AM 
 2  PISGAH ELE SCH #2784 3 I  9:40AM   10:50AM 
 3  CLEAR CREEK ELE SCH #10519 3 I  10:00AM   12:10PM 
 Break 10:20AM   
 4  ELKIN ELE SCH TM A #28286 3 I  10:40AM   12:30PM 
 5  GLENWOOD ELE SCH #30572 3 I  11:00AM   12:50PM 
 6  TRINITY EPISCOPAL SCH #32085 3 I  11:20AM   1:10PM 
 7  DIXON ELE SCH #33905 3 I  11:40AM   9:00AM 
 Lunch 12:00PM   
 8  DAVIS DRIVE ELE SCH #34123 3 I  1:00PM   9:20AM 
 9  HIGH POINT FRIENDS SCH #35163 3 I  1:20PM   9:40AM 
 10  ANTIOCH ELE SCH #35664 3 I  1:40PM   10:10AM 
 Problem 3 Ancient Egypt Division II Holmes Convocation Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  SALEM MID SCH #34924 3 II  8:20AM   12:15PM 
 2  VERITAS CHRISTIAN ACADEMY #30328 3 II  8:40AM   12:35PM 
 3  ALEXANDER GRAHAM MID SCH WHITE #32462 3 II  9:00AM   12:55PM 
 Break 9:20AM   
 4  WAYNESVILLE MID SCH #10378 3 II  9:40AM   1:15PM 
 5  CHAPEL HILL HOMESCHOOLERS TM B #16891 3 II  10:00AM   1:45PM 
 6  LAKE NORMAN CHARTER SCH #30853 3 II  10:20AM   2:05PM 
 7  NORTHWEST GUILFORD MID SCH #25964 3 II  10:40AM   2:25PM 
 8  ARAPAHOE CHARTER SCH #33038 3 II  11:00AM   2:45PM 
 Lunch 11:20AM   
 9  PAISLEY IB MAGNET SCH #3271 3 II  12:20PM   3:15PM 
 10  FIRST FLIGHT MID SCH #10706 3 II  12:40PM   3:35PM 
 11  CARMEL MID SCH #4226 3 II  1:00PM   3:55PM 
 Problem 3 Ancient Egypt Division III Holmes Convocation Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  WATAUGA H S #9658 3 III  11:00AM   8:30AM 
 2  ENKA H S #31865 3 III  11:20AM   8:50AM 
 3  SOUTHEAST RALEIGH MAGNET H S #34250 3 III  11:40AM   9:10AM 
 Lunch 12:00PM   
 4  MYERS PARK H S PLATINUM #8451 3 III  1:00PM   9:40AM 
 5  FIRST FLIGHT H S #35621 3 III  1:20PM   10:00AM 
 6  SOUTH BRUNSWICK H S #34921 3 III  1:40PM   10:20AM 
 7  WESTERN GUILFORD H S #35875 3 III  2:00PM   10:50AM 
 8  MOUNT PLEASANT H S #34158 3 III  2:20PM   11:10AM 
 Problem 4 Geometry Structure Division I Holmes Convocation Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  W W ESTES ELE SCH #2432 4 I  9:00AM   10:30AM 
 2  COOPER ELE SCH #34119 4 I  9:20AM   10:50AM 
 3  PINEBROOK ELE SCH #35599 4 I  9:40AM   11:10AM 
 Break 10:00AM   
 4  TRINITY EPISCOPAL SCH #32085 4 I  10:20AM   12:30PM 
 5  SWANSBORO ELE SCH #33108 4 I  10:40AM   12:50PM 
 6  SILVERDALE ELE SCH #34268 4 I  11:00AM   1:10PM 
 7  AVERY'S CREEK ELE SCH #27666 4 I  11:20AM   1:40PM 
 8  CLEMMONS ELE SCH #351 4 I  11:40AM   2:00PM 
 Lunch 12:00PM   
 9  BEVERLY WOODS ELE SCH #1299 4 I  1:00PM   9:20AM 
 10  PARTNERSHIP ELE SCH #32112 4 I  1:20PM   9:40AM 
 11  ARAPAHOE CHARTER SCH #33038 4 I  1:40PM   10:00AM 
 Problem 4 Geometry Structure Division II Holmes Convocation Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  NORTH ROWAN MID SCH #34245 4 II  8:40AM   10:10AM 
 2  BRAWLEY MID SCH TM A #34876 4 II  9:00AM   10:30AM 
 3  CLEMMONS MID SCH #35574 4 II  9:20AM   11:00AM 
 Break 9:40AM   
 4  SOUTH EDGECOMBE MID SCH #17625 4 II  10:00AM   11:20AM 
 5  VALLEY SPRINGS MID SCH #346 4 II  10:20AM   11:50AM 
 6  EXPLORIS MID SCH #31096 4 II  10:40AM   12:10PM 
 7  APEX MID SCH #35595 4 II  11:00AM   1:30PM 
 Lunch 11:20AM   
 8  COMMUNITY HOUSE MID SCH #35854 4 II  12:20PM   1:50PM 
 9  ARAPAHOE CHARTER SCH #33038 4 II  12:40PM   2:10PM 
 Problem 4 Geometry Structure Division III Holmes Convocation Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  CHARLOTTE LATIN SCH TM A #17473 4 III  1:20PM   8:30AM 
 2  T C ROBERSON H S #3637 4 III  1:40PM   8:50AM 
 3  ASHEVILLE H S - SILSA #5014 4 III  2:00PM   9:20AM 
 4  MYERS PARK H S GREEN #381 4 III  2:20PM   9:40AM 
 Problem 5 The Jungle Bloke Division I Broyhill Music Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  N BUNCOMBE ELE SCH #386 5 I  9:00AM   10:30AM 
 2  BENVENUE ELE SCH #2787 5 I  9:20AM   10:50AM 
 3  W W ESTES ELE SCH #2432 5 I  9:40AM   11:10AM 
 Break 10:00AM   
 4  HUNTER ELE MAGNET SCH #4217 5 I  10:20AM   12:30PM 
 5  ELIZABETH TRADITIONAL ELE SCH #10228 5 I  10:40AM   12:50PM 
 6  RED OAK ELE SCH #10968 5 I  11:00AM   1:10PM 
 7  NORTH RIDGE ELE SCH #15125 5 I  11:20AM   1:40PM 
 8  LEAD MINE ELE SCH #21400 5 I  11:40AM   2:00PM 
 9  UNIONVILLE ELE SCH #26787 5 I  12:00PM   2:20PM 
 Lunch 12:20PM   
 10  LAWRENCE ACADEMY #30532 5 I  1:20PM   2:40PM 
 11  SALEM ELE SCH TM A #31468 5 I  1:40PM   9:20AM 
 12  MILLIS ROAD ELE SCH #33795 5 I  2:00PM   9:40AM 
 13  PINEBROOK ELE SCH #35599 5 I  2:20PM   10:00AM 
 Problem 5 The Jungle Bloke Division II Broyhill Music Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  WAKEFIELD MID SCH TM A #32096 5 II  8:00AM   12:35PM 
 2  WAKEFIELD MID SCH TM B #35910 5 II  8:20AM   12:55PM 
 3  NORTHWOODS PARK MID SCH #15184 5 II  8:40AM   1:15PM 
 Break 9:00AM   
 4  ARAPAHOE CHARTER SCH #33038 5 II  9:20AM   2:55PM 
 5  ENKA MID SCH #2785 5 II  9:40AM   2:05PM 
 6  CANE CREEK MID SCH #31433 5 II  10:00AM   2:25PM 
 7  ALEXANDER GRAHAM MID SCH BLUE #1981 5 II  10:20AM   3:15PM 
 8  STOKESDALE ELE SCH #20022 5 II  10:40AM   1:45PM 
 9  JAMESTOWN MID SCH #35052 5 II  11:00AM   3:35PM 
 10  MINT HILL MID SCH #33742 5 II  11:20AM   3:55PM 
 Problem 5 The Jungle Bloke Division III Broyhill Music Center  Duncan Hall 
   Member  Problem  Division  Long-term Time  Spontaneous Time
 1  SOUTH BRUNSWICK H S #34921 5 III  11:00AM   8:30AM 
 2  T C ROBERSON H S #3637 5 III  11:20AM   8:50AM 
 3  MYERS PARK H S GREEN #381 5 III  11:40AM   9:10AM 
 Lunch 12:00PM   
 4  MYERS PARK H S WHITE #12306 5 III  1:00PM   9:40AM 
 5  MT PLEASANT LION'S CLUB #35627 5 III  1:20PM   10:50AM 
 6  PAISLEY IB MAGNET SCH #3271 5 III  1:40PM   10:20AM 
 7  SOUTHEAST RALEIGH MAGNET H S #34250 5 III  2:00PM   10:00AM 
 Break 2:20PM   
 8  A C REYNOLDS H S #3703 5 III  2:40PM   11:10AM 
 9  NORTHWEST GUILFORD H S #30349 5 III  3:00PM   11:30AM