| Herald-Tribune.com |
Odyssey of the Mind teams head to state


Several area teams will participate in the Odyssey of the Mind state tournament Saturday at the University of Central Florida.

Last month, about 170 teams from schools between Sarasota and Naples competed last month at the Odyssey of the Mind Sun Region Regional Competition in Cape Coral.

School teams advanced by finishing in the top three places in their division at the Sun Region tournament.

In Extreme Mouse Mobiles Division I, teams that qualified for state were: Brentwood Elementary School, first place; Bay Haven School for Basics Plus, second place; and Sarasota Christian School, third place.

In Extreme Mouse Mobiles Division II, Sarasota Christian School qualified for state with a first-place finish.

In As Good as Gold ... berg Division I, Bay Haven qualified for state with a first-place finish.

In As Good as Gold ... berg Division II, Sarasota Christian School qualified for state with a first-place finish.

In Le Tour Guide Division IB, Sarasota Suncoast Academy tied Spring Creek Elementary School for first place and qualified for state.

In Unhinged Structure Division I, Bay Haven qualified for state with a first-place finish.

In Unhinged Structure Division II, Sarasota School of Arts and Science qualified for state with a first-place finish.

In Full Circle Division IB, Sarasota Christian School qualified for state with a first-place finish.

In Primary: Money Maker, Sarasota Christian School's kindergarten through second-grade team won the right to compete at state.

Teams that finish first or second at the state tournament on Saturday qualify to move on to the World Finals, which will be May 27 to 30 in College Park, Md., at the University of Maryland.

According to information provided by Sarasota Christian School, all seven teams sent performed at a high level, with five moving on to the state competition.

Sarasota Christian's kindergarten through second-grade team consists of Coach Patti Thirion and team members Devlin Hall, Faith Rice, MacKenzie Stutzman and Rhett Thirion.

The school's fifth-grade team competed at Extreme Mousemobiles Division I. Coaches were Bobbi Workman and Laurie DeLoach with team members Katie Bonner, Emmalie Brock, Sam DeLoach, Kristien Fernandez, Paul Stephen Hutchinson-Maltaghati, Haley Savick and Jacque Workman.

In Full Circle Division IB, Sarasota Christian's second- and third-grade team consisted of coaches Lynne Streitmatter and Kim Byers and team members Karissa Byers, Emma Johnson, Tori Miller, Lance Quiros, Jaena Shamp and Josh Streitmatter.

The school's sixth-grade team, in As Good as Gold ... berg Division II, consisted of coaches Cathy Quiros and Susan Kral and team members Marina Alberici, Emma Kral, Ruthie Ovalle, Nathan Quiros, Jarrett Shamp and Caleb Streitmatter.

In Extreme Mouse Mobiles Division II, the school's veteran eighth-grade team consists of coaches Jeff Kral and Karen Ferguson and team members Becca Brigham, Reid Ferguson, Gunnar Kral, Gabe Streitmatter, Chloe Thirion, Bailey Williams and Jilissa Zoltko.

For Bay Haven School of Basics Plus, according to a release from the Sarasota County school district, the Extreme Mouse Mobiles Division I team consisted of: fourth-graders Tyler Reasoner, Taylor Josef, Annabel Norman-Webb, Coinna Kuschnitsky, Jackson Day, and Samantha Jackson; and third-grader Thaieia Desberg.

In As Good as Gold ... berg Division I, Bay Haven's team consisted of coaches Shirin Lynch and Alyssa McComb; fifth-graders Emma Macejak, Zachary Gilbert, Hanna Stebbins, Harrison Angsten, and Emily Souceda; fourth-grader Kerin Lynch; and third-grader Josh Kroepfl.

In Unhinged Structure Division I, Bay Haven's team consisted of coaches Joyce Barnett and Connie O'Gorman and fifth-graders Cameron Day, Bailey Lynch, Stefanie Muller, Isabella Stepanek, Erin Boudreau and Eleni Martin, and fourth-grader Megan Smoot.



| More Articles |